لوله فلکسیبل

لوله فلکسیبل چیست؟

لوله فلکسیبل هوا مسیر و معبری است که آنها را در سیستم های گرمایشی، سرمایشی و تهویه مطبوع به منظور رساندن و تخلیه هوا مورد استفاده قرار می‌دهند. قیمت لوله فلکسیبل نسبت به کانال گالوانیزه مقرون به صرفه است.

جریان های هوا، به عنوان مثال شامل تأمین هوا ، هوای برگشتی و هوای خروجی می شود.

کانال فلکسیبل انتقال هوا یکی از روشهای تضمین کیفیت هوا در محیط داخلی و همچنین راندمان حرارتی است.

از آنجایی که موضوع انتقال هوا امری بسیار مهم در تاسیسات و سیستم تهویه مطبوع ساختمانی و صنعتی است. فاکتورهای متنوع از محاسبات کانال‌کشی، افت فشار، مقدار فشار هوا و غیره بر عهده لوله فلکسیبل یا کانال فلکسیبل هوا می‌باشد.

Flexible Duct، لوله خرطومی، لوله فلکسیبل، لوله فلکسی، کانال خرطومی و یا کانال فلکسیبل همگی اسامی می‌باشد که برای این محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوله فلکسیبل

قیمت کانال فلکسیبل

کانال فلکسیبل یا لوله خرطومی چند سالی است در ایران مورد توجه قرار گرفته است. قیمت آن نسبت به کانال گالوانیزه مقرون به صرفه‌تر است. شرکت نسیم سهند نوین این افتخار را دارد که از همان ابتدا شروع به تولید و پخش لوله های فلکسیبل هوا با بهترین کیفیت و قیمت در ایران کرد. برای دریافت قیمت لوله فلکسیبل به انتهای مقاله مراجعه نمایید.

لوله فلکسیبل از آنجایی که بسیار کاربری آسان و قیمت مناسبی دارد می‌توان به جای کانال‌های گالوانیزه استفاده نمود. در مقاله (لوله فلکسی یا لوله گالوانیزه) به بررسی استفاده ار کانال فلکسیبل و کانال گالوانیزه پرداخته شده است.

لوله فلکسی همان طور که از نام آن پیداست یک مدل لوله است که دارای خاصیت انعطاف‌پذیری است.

کانال ذکر شده در سیستم‌های تهویه هوا کاربرد بسیار زیادی دارد. این لوله به طور معمول از پلاستیک منعطف بر روی سیم پیچ فلزی برای شکل دادن لوله ساخته می شوند و انواع گوناگونی دارند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

سایز لوله‌های فلکسیبل از 4 اینچ تا 20 اینچ متغیر بوده و طول شاخه‌های آن 6 متر و 10 متر است.

کاربرد لوله فلکسیبل هوا

کانال‌های فلکسیبل برای اتصال سیستم‌ های تهویه مانند هواکش‌ ها و فن‌ ها به خروجی‌ های هوا بسیار کاربرد دارند.

معمولا این لوله‌ های فلکسیبل به وسیله بست کمربندی یا بست فلزی نصب می‌شوند. اگرچه افت فشار در لوله فلکسیبل بیشتر از انواع دیگر لوله‌ ها است با این حال طراحان و نصاب‌ ها سعی می‌کنند طول لوله‌کشی را کمتر از 5 متر گرفته و از خمش در لوله‌کشی اجتناب کنند.

لوله‌های فلکسیبل انواع مختلفی دارد که هر کدام دارای ویژگی خاصی است و کاربرد متفاوتی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

ویژگی لوله فلکسی

کانال های خرطومی هوا از ویژگی‌ های خاصی برخوردار هستند. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌ های لوله‌های فلکسیبل، انعطاف‌پذیری این لوله‌ ها می‌باشد.

انعطاف‌‍‌ پذیری کانال فلکسیبل این امکان را می‌دهد که در فضاهای با دسترسی کم بتوان کانال‌کشی را انجام داد. این امر هزینه نصب را به شدت کاهش می‌دهد. همواره بالا بردن راندمان حرارتی سیستم‌ های تهویه مطبوع مورد اهمیت بوده و عایق کردن کانال‌های انتفال هوا از اتلاف انرژی در آنها به شدت جلوگیری می‌کند.

از پیش عایق بودن لوله‌ها می‌تواند یکی دیگر از ویژگی‌های لوله‌های خرطومی باشد که در کنار انعطاف‌ پذیری مزیت خاصی به حساب می‌آید.

لازم به ذکر است که در کانال فلکسیبل هوای عایق‌دار، عایق‌های نوین و به‌روز مانند پلی‌استر فشرده، عایق الاستومری، عایق پلی‌اتیلن امروزه جایگزین بسیار مناسب برای عایق پشم شیشه و پشم سنگ شده است که نه تنها معایب بسیار زیاد این عایق‌های سنتی را ندارند بلکه از مزایای زیادی نیز بهره‌مند هستند.

نرخ جریان هوا در لوله فلکسیبل هوا

مقدار هوای بیشینه پیشنهادی

(لیتر بر ثانیه)

قطر کانال فلکسیبل

(میلیمتر)

44 150
92 200
170 250
275 300
385 350
503 400
636 450
785 500
950 550

با استفاده از جدول بالا می‌توانید بهترین سایز لوله فلکسیبل را برای پروژه خود مشخص کنید تا بهترین راندمان را از کانال فلکسیبل داشته باشید.

در صورتی که سایز بزرگتر از نیاز انتخاب کنید موچب افزایش هزینه شده و در صورتی که ساز کوچکتر انتخاب کنید موجب افزایش هدر رفت انرژی و کاهش راندمان می‌شود. بنابراین انتخاب سایز مناسب در کانال کشی ساختمان بسیار مهم است که نباید از آن غافل شد.

انواع کانال فلکسیبل

کانال فلکسیبل در دو دسته عایقی و غیرعایقی دسته‌بندی شده و در دسته‌های فرعی استفاده در دهش و مکش قابل دسته‌بندی است.

انواع لوله‌های خرطومی تقربیاً در تمامی صنایع که نیاز به تهویه هوا دارند قابل استفاده بوده و نسبت به لوله‌های گالوانیزه و لوله‌های اسپیرال از این مزیت برخوردار است که قابل انعطاف بوده و از آنجایی که در برخی صنایع نیاز به جابجایی هوا و یا ابزارهای مکش دارند بسیار کارآمد هستند.

لوله فلکسی تهویه نسیم با برند NSN در 4 مدل مختلف تولید می‌شود که لوله‌های فلکسیبل عایق‌دار از تنوع بیشتری برخوردار است.

تهویه نسیم سهند نوین، لوله‌های فلکسی را در 2 برند NSN و P.K Flex تولید می‌کند.

کانال خرطومی عایق‌دار و بدون عایق

کانال فلکسیبل بدون عایق

لوله فلکسیبل فویلی، کانال خرطومی برزنتی و کانال فلکسیبل کمبی (کومبی) از انواع لوله فلکسیبل هوا بدون عایق هستند که هر کدام دارای ویژگی و کاربرد مختص خود هستند.

کانال خرطومی فویلی یا لوله خرطومی آلومینیومی از ابتدایی‌ترین انواع لوله‌های فلکسیبل هستند و به عنوان کانال تهویه هودهای آشپزخانه کاربرد دارد.

لوله فلکسیبل هوا فویلی

مشاهده اطلاعات کامل محصول لوله فلکسیبل آلومینیومی

لوله خرطومی کومبی یا لوله خرطومی کمبی یکی از پرمصرف‌ترین لوله‌های خرطومی می‌باشد و یکی از مصرف‌های آن در حمام و سرویس‌های بهداشتی می‌باشد. همچنین به این نوع لوله Combi Flexible Duct نیز گفته می‌شود.

کانال فلکسیبل کمبی

مشاهده اطلاعات کامل محصول لوله فلکسیبل کمبی

لوله خرطومی برزنتی، همان طور که از نام آن مشخص است از پارچه‌ی برزنتی ساخته می‌شود و بسیار در صنایع سنگین و کارگاه‌ها و کارخانجات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوله فلکسیبل برزنتی

مشاهده اطلاعات کامل محصول لوله فلکسیبل برزنتی

کانال فلکسیبل عایق‌دار

انواع لوله‌های خرطومی عایقی می‌توان به لوله خرطومی پلی اتیلن، لوله خرطومی پلی‌استر (مورد استفاده در دستگاه های داکت اسپلیت)، لوله خرطومی IFD (مورد استفاده در چیلرهای سقفی) و لوله خرطومی PL (مورد استفاده در دستگاه های هواساز) که دارای عایق پلی‌استر فشرده می‌باشد و لوله خرطومی الاستومری یا لوله خرطومی رابر (RUBBER) و لوله خرطومی جنرال اشاره کرد.

کانال خرطومی پلی استر از دو لایه آلومینیومی تشکیل شده که بین این دو لایه پلی استر قرار گرفته است. فلکسیبل پلی استر مقاومت زیادی در دمای بالا دارد.پلی‌استر polyester

مشاهده اطلاعات کامل محصول لوله فلکسیبل پلی‌استر

کانال خرطومی پلی اتیلن به دلیل استفاده از عایق فوم پلی اتیلن قیمت بسیار مناسبی دارد و از آنجایی که فوم پلی اتیلن در داخل کشور تولید می‌شود از نوسان قیمت کمتری برخوردار است.

کانال فلکسیبل پلی اتیلن

مشاهده اطلاعات کامل محصول لوله فلکسیبل پلی اتیلن

فلکسیبل IFD از سه لایه تشکیل شده که لایه رویی آن را پی وی سی مشکی، لایه وسط آن را پلی استر فشرده و لایه داخلی آن را الومینیوم تشکیل داده است. این فلکسیبل مناسب برای جابه جایی هوا با دمای بالاست.

خرطومی IFD سه لایه

مشاهده اطلاعات کامل محصول لوله فلکسیبل IFD سه لایه

فلکسیبل PL را با دو لایه آلومینیوم تولید می‌کنند و بین آن را پلی استر فشرده به رنگ مشکی تشکیل می‌دهد. کانال خرطومی PL برای هواکش های صنعتی که محیط آن دارای دمای بالاست مناسب است.کانال فلکسیبل PL

مشاهده اطلاعات کامل محصول لوله فلکسیبل PL

کانال خرطومی الاستومری یکی از انواع کانال‌های فلکسیبل انتقال هوا می‌باشد که چند سالی است در سیستمهای تهویه مطبوع مورداستفاده قرار می‌گیرند.

یکی از پرکاربرد‌ترین لوله‌های فلکسیبل یا خرطومی در انتقال هوای گرم و سرد لوله فلکسیبل الاستومری است. این لوله‌ها برای انتقال هوای گرم و سرد در حال دمش یا مکش از طریق دمنده‌ها و مکنده‌های موجود در مسیر داکت هوا استفاده می‌شوند که بسیار باکیفیت و یکی از استاندارد‌ترین انواع لوله‌های منعطف هستند.

لوله الاستومری

مشاهده اطلاعات کامل محصول لوله فلکسیبل الاستومری

خرید اینترنتی

از طریق سایت NSN-Flexible می توانید محصول مورد نیاز خود را انتخاب و سفارش دهید.

پیشنهاد برای مشاوره و خرید

برای مشاوره و کسب اطلاعت بیشتر و آگاهی از قیمت انواع لوله فلکسیبل با شماره تلفن 09128407303 تماس بگیرید.

کانال خرطومی شرکت نسیم سهند نوین تولید کننده انواع لوله انعطاف‌پذیر و کانال خرطومی هوا با کیفیت در ایران

تولید لوله فلکسیبل هوا

در این ویدئو می‌توانید روش تولید کانال فلکسیبل هوا به وسیله دستگاه‌های پیشرفته در شرکت نسیم سهند نوین را مشاهده کنید.

دیدگاه ها

2 دیدگاه ها

  • سلام
    متراژ شاخه به صورت سفارشی هم تولید می کنید؟
    با تشکر

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *