لوله فلکسیبل

لوله فلکسیبل – Flexible duct

از آنجایی که موضوع انتقال هوا امری بسیار مهم در تاسیسات و سیستم تهویه مطبوع ساختمانی و صنعتی می‌باشد و فاکتورهای متنوع از محاسبات کانال‌کشی، افت فشار، مقدار فشار هوا و غیره بر عهده لوله فلکسیبل با لوله خرطومی هوا می‌باشد.

Flexible Duct، لوله خرطومی، لوله فلکسیبل، لوله فلکسی، کانال خرطومی و یا کانال فلکسیبل همگی اسامی می‌باشد که برای این محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوله فلکسیبل یا لوله لوله خرطومی چند سالی است در ایران مورد توجه قرار گرفته است. لوله فلکسیبل از آنجایی که بسیار کاربری آسان و قیمت مناسبی دارد می‌توان به جای کانال‌های گالوانیزه استفاده نمود.

لوله فلکسی همان طور که از نام آن پیداست یک مدل لوله است که دارای خاصیت انعطاف‌پذیری است و در سیستم‌های تهویه هوا کاربرد بسیار زیادی دارد. این لوله به طور معمول از پلاستیک منعطف بر روی سیم پیچ فلزی برای شکل دادن لوله ساخته می شوند و انواع گوناگونی دارند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. سایز لوله‌های فلکسیبل از 4 اینچ تا 20 اینچ متغیر بوده و طول شاخه‌های آن 6 متر و 10 متر است.

کاربرد لوله فلکسیبل هوا

لوله‌های فلکسیبل برای اتصال سیستم‌های تهویه مانند هواکش‌ها و فن‌ها به خروجی‌های هوا بسیار کاربرد دارند. معمولا این لوله‌های فلکسیبل به وسیله بست کمربندی یا بست فلزی نصب می‌شوند. اگرچه افت فشار در لوله فلکسیبل بیشتر از انواع دیگر لوله‌ها است با این حال طراحان و نصاب‌ها سعی می‌کنند طول لوله‌کشی را کمتر از 5 متر گرفته و از خمش در لوله‌کشی اجتناب کنند.

ویژگی لوله فلکسیبل

کانال خرطومی هوا از ویژگی‌های خاصی برخوردار هستند، یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های لوله‌های فلکسیبل، انعطاف‌پذیری این لوله‌ها می‌باشد. از پیش عایق بودن لوله‌ها می‌تواند یکی دیگر از ویژگی‌های لوله‌های خرطومی بوده که در کنار انعطاف‌پذیری مزیت خاصی به حساب می‌آید.

لازم به ذکر است که در کانال فلکسیبل هوای عایق‌دار، عایق‌های نوین و به‌روز مانند پلی‌استر فشرده، عایق الاستومری، عایق پلی‌اتیلن امروزه جایگزین بسیار مناسب برای عایق پشم شیشه و پشم سنگ شده است که نه تنها معایب بسیار زیاد این عایق‌های سنتی را ندارند بلکه از مزایای زیادی نیز بهره‌مند هستند.

انواع لوله‌ فلکسیبل

لوله فلکسیبل در دو دسته عایقی و غیرعایقی دسته‌بندی شده و در دسته‌های فرعی استفاده در دهش و مکش قابل دسته‌بندی است. انواع لوله‌های خرطومی تقربیاً در تمامی صنایع که نیاز به تهویه هوا دارند قابل استفاده بوده و نسبت به لوله‌های گالوانیزه و لوله‌های اسپیرال از این مزیت برخوردار است که قابل انعطاف بوده و از آنجایی که در برخی صنایع نیاز به جابجایی هوا و یا ابزارهای مکش دارند بسیار کارآمد هستند.

تهویه نسیم سهند نوین، لوله‌های فلکسی را در 2 برند NSN و P.K Flex تولید می‌کند. لوله فلکسی تهویه نسیم با برند NSN در 4 مدل مختلف  تولید می‌شود که لوله‌های فلکسیبل عایق‌دار از تنوع بیشتری برخوردار است.

لوله فلکسیبل عایق‌دار و بدون عایق

لوله خرطومی فویلی یا لوله خرطومی آلومینیومی از ابتدایی‌ترین انواع لوله‌های فلکسیبل هستند. لوله خرطومی کومبی یا لوله خرطومی کمبی یکی از پرمصرف‌ترین لوله‌های خرطومی می‌باشد.

همچنین به این نوع لوله Combi Flexible Duct نیز گفته می‌شود. لوله خرطومی برزنتی بسیار در صنایع سنگین و کارگاه‌ها و کارخانجات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع لوله‌های خرطومی عایقی می‌توان به لوله خرطومی پلی اتیلن، لوله خرطومی پلی‌استر، لوله خرطومی IFD و لوله خرطومی PL که دارای عایق پلی‌استر فشرده می‌باشد و لوله خرطومی الاستومری یا لوله خرطومی رابر (RUBBER) و لوله خرطومی جنرال اشاره کرد.

لوله فلکسیبلشرکت نسیم سهند نوین پیشرو در تولید انواع لوله‌ خرطومی با کیفیت در ایران