لوله خرطومی

لوله خرطومی هوا چیست؟

لوله خرطومی هوا یکی از اصلی‌ترین و پرکاربردترین اقلام سیستم‌های تهویه مطبوع می‌باشد. کانال خرطومی هوا کار اصلی انتقال هوا از دستگاه‌های داکت اسپلیت و دستگاه‌های هواساز را به محیط برعهده دارد. لوله‌های خرطومی چند سالی است که جایگزین مطمئنی برای کانال‌های گالوانیزه به شمار می‌روند.

کانال خرطومی به دلیل استفاده آسان‌تر، کم وزن بودن، انعطاف‌پذیری، ارزان‌تر بودن و … بسیار پرکاربرد بوده و خیلی زود توانست به محصولی پرکاربرد تبدیل شود.

کانال خرطومی هوا در انواع و سایزهای مختلف تولید می شود که هر کدام دارای ویژگی و کاربرد متفاوتی است. در ادامه به بررسی مدلها خواهیم پرداخت.

مزایای لوله خرطومی

یکی از مزیت‌‌های کانال خرطومی هوا انعطاف‌پذیر بودن آن است که همین یک مزیت باعث می‌شود کانال‌های خرطومی بسیار سریع و آسان نصب شوند و نیازی به اندازه‌گیری دقیق قبل از نصب ندارند.

کانال‌های خرطومی هوا در طول‌های استاندارد 10 متر و 6 متر تولید می‌شوند. اگر در هنگام نصب لوله‌های خرطومی شاخه‌ها به طور کامل استفاده نشوند و لوله ها برش بخورد، لوله‌های خرطومی پرت نمی‌شوند بلکه تنها با یک رابط به شاخه دیگر وصل شده و قابل نصب می شوند که این امر باعث می‌شود کانال های خرطومی تقریباً ضایعات نداشته باشد.

این مزیت لوله‌های خرطومی باعث صرفه‌جویی در هزینه شده و از هزینه‌های تحمیلی به کارفرما جلوگیری می‌کند.

یکی دیگر از مزیت‌های لوله‌های انعطاف‌پذیر متراژ کانال‌های انعطاف‌پذیر می‌باشد. تولید لوله‌های خرطومی در متراژهای 6 و 10 متری باعث می‌شود که نصب بسیار سریع و راحت انجام شود و نیروهای ماهر نصاب نیاز نباشد.

لوله خرطومی

انواع لوله خرطومی هوا

کانال خرطومی فویلی، لوله خرطومی کمبی یا لوله خرطومی کومبی و لوله خرطومی عایقی پلی‌استر که در شاخه های 10 متر طول تولید می شوند و هنگام نصب از مزیت بیشتری برخوردار هستند.

لوله خرطومی IFD ، لوله خرطومی PL، لوله خرطومی الاستومری، لوله خرطومی برزنتی که در شاخه های 6 متر طول می شوند و اگر نیاز به افزایش طول باشد با یک رابط این کار انجام می‌شود.

 لوله با عایق پلی استر و لوله فویلی در سایزهای 4،5،6،8،10،12،14،16 اینچ تولید می شود. همچنین لوله خرطومی برزنتی، لوله کمبی، لوله پلی اتیلن، لوله الاستومری، لوله IFD و لوله PL نیز در سایزهای 4،5،6،8،10،12،14،16،18،20 اینچ ساخته می شود. لازم به ذکر است که سایزهای سفارشی کانال خرطومی هوا نیز در صورت نیاز مشتری تولید می شود.

کاربرد کانال خرطومی هوا

همان طور که خواندید لوله خرطومی مدلهای مختلفی دارد. با توجه به هدف، محدوده و محیطی که کانال در آن نصب می شود می بایست مدل درستی را انتخاب کرد و سفارش داد.

برای مثال در سیستم های سرمایشی و گرمایشی باید از لوله های عایق دار استفاده نمود تا هدر رفت انرژی از منبع تا محیط مورد نظر به حداقل خود برسد.

ولی در شرایطی که راندمان حرارتی مهم نیست و کانال صرفاً برای رساندن یا خارج کردن هوا مانند هواکش ها استفاده می شود می توان از لوله های بدون عایق استفاده کرد.

نصب و اجرا

همان طور که می دانید نصب و کانال کشی لوله های فلکسیبل نسبت به کانال های گالوانیزه بسیار آسان‌تر و ارزان‌تر است و همین امر باعث شده در بسیاری از مکان ها به حای کانال گالوانیزه از لوله خرطومی برای انتقال هوا و تهویه مطبوع استفاده شود.

با توجه به این که این لوله ها خاصیت انعطاف پذیری بالایی دارند به راحتی در محیط های بسته و با دسترسی کم نصب می شوند. این لوله ها به دلیل اینکه قبل از نصب قابلیت عایق کاری دارند هزینه های اضافی را کاهش داده و خیلی مقرون به صرفه هستند.

همچنین برای نصب انواع لوله‌های خرطومی نیاز چندانی به استفاده از ساپورت کانالی نیست. به دلیل سبک بودن کانال‌های خرطومی و از آنجایی که معمولاً لوله‌های فلکسیبل در سقف‌های کاذب نصب می‌شوند می‌توان کانال‌های فلکسیبل را روی سقف فقط با سیم مهار کرد.

کانال فلکسیبل یا کانال گالوانیزه؟

از دیگر مزایای لوله‌های خرطومی انعطاف‌پذیر می‌توان به ارزان بودن آن اشاره کرد. همواره قیمت نهایی محصول در پروژه‌ها امری مهم محسوب شده و از آنجا که کانال خرطومی هوا نسبت به کانال‌های گالوانیزه ارزانتر بوده و البته کارایی بسیار مطلوب‌تری هم دارند بیشتر از طرف کارفرماها انتخاب می‌شوند.

یکی از کاربردهای کانال خرطومی در دستگاه‌های ماینر به منظور تهویه هوا و خنک کاری می‌باشد.

در مجموع می‌توان گفت استفاده از کانال خرطومی امروزه بسیار پرکاربرد بوده و از مزایای بالایی برخوردار هستند. اما این بدین معنا نیست که عمرکانال‌های گالوانیزه رو به پایان است.

کانال‌های گالوانیزه از دیرباز مورد استفاده بوده و همواره جایگاه خود را حفظ کرده است. انتخاب و استفاده از کانال‌های گالوانیزه و یا کانال‌های خرطومی همواره امری پر بحث بوده و نیاز به بررسی فاکتورهای زیادی دارند. در این مقاله به بررسی استفاده از کانال خرطومی و کانال گالوانیزه پرداخته ایم.

خرید اینترنتی لوله خرطومی

از طریق  سایت NSN-Flexible می توانید  محصول مورد نیاز خود را انتخاب و سفارش دهید.

پیشنهاد برای مشاوره و خرید

برای مشاوره و کسب اطلاعت بیشتر و آگاهی از قیمت انواع لوله خرطومی هوا با شماره تلفن 09128407303 تماس بگیرید.

کانال خرطومی

لطفاً از دیگر محصولات ما دیدن فرمایید:

هدف شرکت نسیم سهند نوین در تولید لوله خرطومی ارایه محصولاتی با کیفیت به شما مشتریان عزیز می باشد و شما می‌توانید با مراجعه به شبکه های اجتماعی رسمی شرکت نمونه محصولات را مشاهده کنید.